knihovnicka
cz| sk

 • Labyrint světa a ráj srdce
 • Jan Amos Komenský

 • EAN/ISBN: 9788073996468
 • Väzba: lepená väzba - paperback
 • povrch. úprava: lamino
 • formát: A5
 • počet strán: 182
 • Rok vydání: 2009
 • Vydání: 1.
 • Jazyk: čeština

 • Brno: 12 ks skladom
 • Liberec: na objednávku (do 14 dní)
 • Olomouc: na objednávku (do 14 dní)

Labyrint světa a ráj srdce
KNIHA  KNIHA
5,14 € vč. DPH
 
ks
 

Alegorie. Čtenářské vydání.

Významné dílo, na kterém Jan Amos Komenský pracoval značnou část života, je poznamenáno situací v českých zemích po bitvě na Bílé hoře. Vyznačuje se syntézou barokních a renesančních prvků, obsahuje množství symbolů, různorodě uspořádaných výčtových řad, využívá gradace a protikladnosti. Čerpá z bible i z vlastní životní zkušenosti autora.

V rámci děje, putování Poutníka v doprovodu Všezvěda Všudybuda a Mámení po městě/světě, je odhalována marnost života a zmatek panující ve světě. Poutník, a zároveň vypravěč, postupně propadá sklíčenosti, jeho víra v Boha je vystavována zkoušce. Nakonec nalézá východisko ve svém srdci a vytoužený klid v odevzdání se boží vůli.

Ukázka z díla:

Labyrint světa a ráj srdce

Kap. I. O příčinách v svět putování

1. Když sem v tom věku byl, v kterémž se lidskému rozumu rozdíl mezi dobrým a zlým ukazovati začíná, vida já rozdílné mezi lidmi stavy, řády, povolání, práce a předsevzetí, jímiž se zanášejí, zdála mi se toho nemalá býti potřeba, abych se dobře, k kterému bych se houfu lidí připojiti a v jakých věcech život tráviti měl, rozmyslil.

2. (Vrtkavost mysli.) Na kterouž věc mnoho a často pomýšleje a s rozumem svým pilně se radě, na tom mi se ustanovovala mysl, abych sobě takový života způsob, v kterémž by co nejméně starostí a kvaltování, co nejvíc pak pohodlí, pokoje a dobré mysli bylo, oblíbil.

3. Než tu mi se opět nesnadné zdálo, kteréa jaké by to takové povolání bylo, poznati; a s kým se o to dostatečně poraditi, nevěděl sem; aniž mi se hrubě chtělo s někým se raditi, mysle, že mi každý svou věc chváliti bude. Sám také kvapně k něčemu sáhnouti, abych nepřebral, boje se, nesměl sem.

4. Ač, přiznám se, jednoho, druhého i třetího tajně chytati sem se počal, ale každé hned zase pustil; protože sem při každé věci i nesnadnosti i marnosti (jakž mi se zdálo) něco znamenal. Mezitím bál sem se, aby mi má neustavičnost hanby nepřinesla: i nevěděl sem, co dělati.

5. Až natrápě a navrtě se dosti sám v sobě, na toto sem přišel, abych nejdříve všecky lidské věci, co jich pod sluncem jest, prohlédl, a teprv jedno s druhým rozumně srovnávaje, jistý sobě stav vyvolil a své sobě věci k užívání pokojného na světě života pěkně nějak spořádal. Načež čím sem myslil více, tím mi se ta cesta líbila lépe.

 

Jan Amos Komenský (1592 - 1670)

Jeden z našich největších pobělohorských myslitelů musel paradoxně jako člen Jednoty bratrské České království opustit a valná většina jeho díla vznikala v zahraničí. Bývá někdy titulován jako „Učitel národů“ pro své působení v oblasti pedagogiky v různých evropských zemích. Z Komenského pedagogických děl zmiňme obrázkovou učebnici jazyků Orbis sensualium pictus. Krom vzdělávání se zajímal o věci obecně pansofické, hledání duchovní svobody a míru. Jeho lidsky křesťanské smýšlení se jasně objevuje v snad nejznámějším Komenského díle Labyrint světa a ráj srdce. Jako biskup Jednoty bratrské se všemožně snažil o dobro své církve a jejích členů, což je jasně zřetelné v otevřeném dopisu Kšaft umírající matky, Jednoty bratrské.

Zdroje:

LEHÁR, Jan. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha: Lidové noviny, 1998. 1058 s. ISBN 8071063088.
FORST, Vladimír. Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. 2. H–L; Dodatky k LČL 1, A-G.. Sv. I, H-J. Praha: Academia, 1993. 589 s. ISBN 8020003452

 

KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR
Komenský, Jan Amos, 1592-1670
Labyrint světa a ráj srdce / Jan Amos Komenský ; [ilustrovala Barbora
Uhráková]. -- V Tribunu EU vyd. 1. -- Brno : Tribun EU, 2009. -- 176 s. : il. --
(Knihovnicka.cz)
ISBN 978-80-7399-646-8
17.02 * 27 * 165.322 * 27-4 * [001:165]:304.9 * 316.3 * 14:27 * (437.3)
- smysl života -- křesťanské pojetí
- duchovní poznání
- křesťanský život
- pansofie
- společnost -- 17. stol.
- křesťanská filozofie -- Česko -- 17. stol.
- pojednání
- alegorie
17 - Etika. Morální filozofie [5]


 
* Údaje označené hviezdičkou je nutné vyplniť.
 

VŠETKO O NÁKUPE

NÁHĽAD KNIHY SK

 
 

Odporučiť

 
 
www.knihovnicka.cz
 • Tribun EU s.r.o.
 • Cejl 892/32
 • 602 00 Brno
 • IČ: 27662101, DIČ: CZ2766210
všetko o nákupe:
U nás môžete platiť

bankovni spojeni